Skip to main content

На колко години според вас свършва детството? Може би на 18, след завършване на училище, или дори малко след това – при първите сблъсъци с живота на голям човек? А знаете ли, че според някои теории, детството днес свършва на... 8 години. Защото след тази възраст нашите деца вече не играят навън. Замислете се – в парковете и градинките е пълно с деца, но те са предимно бебета до 5-6-годишни. С тях винаги има възрастен. След тази възраст децата, тръгвайки на училище, придобиват една идея повече самостоятелност, но родителите нямат сигурност да ги пуснат да играят сами навън и да не знаят къде са във всеки момент. Затова след 7-годишна възраст децата масово си седят вкъщи, вместо да играят навън.

Какво означава това за тяхното детство и изобщо за развитието им като личности?

Играта навън е игра в неконтролирана среда – такава, която не е структурирана от родител / училище / баба и дядо, а е среда, в която детето се сблъсква с непредвидени ситуации, взима решения, общува с други деца и поема рискове. Това го изгражда и го прави по-уверено в себе си.

 

 

Външната среда е уникална среда – всеки път, когато сме навън, сме обект на непредвидени обстоятелства. И това е страхотно. В такава среда:

  • детето ви научава как наистина работи светът – чрез игра, попадане в непредвидени ситуации и комуникация с останалите деца, то вижда механизмите, според които се случват нещата – как възникват и се разрешават конфликтите, как се появяват непредвиден фактори и как могат да се преодолеят или приобщят и т.н.
  • детето ви научава как да реагира в ситуациите спрямо контекста и участниците – по метода на опит-грешка-опит-успех, детето научава много за ефективното  общуване с разнообразни характери и конкретните реакции във всякакви ситуации.
  • детето ви научава как да играе / общува / работи с другите – осъзнава, че съществуват различни социални роли. Когато играе с другите деца навън в единия ден може да е пилот на космически кораб, в другия учител или готвач. Така детето се учи да адаптира поведението си спрямо ролята и останалите играчи, което в бъдеще ще му помогне да постига целите си в екипна среда.
  • детето ви научава как да преценява риска – по време на играта навън се случват всякакви ситуации и детето си изгражда инстинкт – кога си заслужава да поемеш риск и кога – не. Кога можеш да догониш топката в играта, кога да отстояваш мнението си и кога да отстъпиш и т.н.
  • детето ви научава как да намира креативни решения на проблемите – вятърът е бутнал конструкцията от пръчки и трябва да се построи по-солидна; още едно дете иска да се включи в играта, а ролите са разпределени и т.н. Непредвидените ситуации изискват бързи и креативни решения.

Когато даваме възможност на детето си да играе в неконтролирана среда, то преживява и се справя с различни ситуации и така става по-въодушевено да преодолява бъдещи пречки, по-гордо и уверено в собствените си възможности. Позволявайки повече игра в неконтролирана среда, ние показваме на детето, че вярваме, че може само да разреши всеки казус. Това повлиява в огромна степен на начина, по който то възприема себе си и собствените си сили.

В същото време, ако детето не участва в такива игри, рискуваме то да расте със съмнения във възможностите си, и да става по-неуверено и уязвимо. Тази неувереност може да прерасне в силно безпокойство и невъзможност за справяне във важни ситуации при наличие на стрес.

Какво можем да направим?
Важно е да подарим на детето си времето, в което то да бъде самостоятелно, да играе навън и да попадне в нова среда, в която да може да се учи и да бъде креативно. В големия град децата имат все по-малко възможности за това. Затова от BRITANICA създадохме летните лагери сред природата – за да можем да дадем на децата времето, което ние самите сме имали в нашето детство – времето за игри и развитие, заради което всеки си спомня с усмивка и носталгия за детството.
 


Моментите във външна, неконтролирана среда в детството, са безценни. И макар всички ние да се опитваме да предпазим децата си максимално от непредвидени ситуации, е хубаво да ги пуснем да опитат – да преживеят това, на което ние искаме да ги научим. Защото точна така се учат истинските уроци в живота.


За повече информация за Adventure Camp (8-10 г.): https://britanica-edu.org/camp/adventure
...или за Challenger Camp (11-13 г.): https://britanica-edu.org/camp/challenger