Skip to main content

Лятото е любимият сезон на децата. Не само защото са във ваканция, а и защото това е моментът, в които ежедневието става по-тихо и по-малко забързано. Градската среда и шум, натовареността на родителите и бързането по график са нещо, което прави децата неспокойни. Това е и една от причините те истински да обичат лятото – защото го свързват с безвремието, в което не бързат, с безгрижните игри на открито – когато са  извън града.

Ето защо е хубаво лятно време децата да сменят средата. За да натрупат спомени и преживявания, които да ги обогатят като хора и да видят един различен поглед над света; да се насладят на спокойствието и да се научат как да го пренесат в ежедневието си. Замислете се за летата от детството си, които си спомняте с усмивка – дали това са тези, през които сте останали в града, или може би онези, в които сте правили нещо необичайно и различно?

Освен, че е хубаво средата да е различна, важно е децата да общуват с връстници. Преди време ви разказахме за ползите от социализирането през лятото. Затова е важно да избираме летните дейности на децата и според това дали включват интеракция с връстници. 

С оглед на всичко това, на любовта на децата към лятото, на естествената им склонност да прекарват време навън, на тяхната любознателност и на нуждата им да сменят средата с повече природа – създадохме летните лагери на BRITANICA в планината. Вижте част от ползите за спокойното и различно преминаване на лятото. Много от принципите, които сме заложили, може да използвате и в живота на детето ви и извън лагера:

1. По-малко вещи
Когато става въпрос за играчки, по-малко може да значи повече. На лагер детето не може да вземе всичките си играчки и джаджи, а това означава, че няма да има толкова разсейващи фактори. Колкото повече играчки има едно дете, толкова по-малко време му остава да играе с тях задълбочено. Излишеството създава у него и чувството на безпокойство и припряност – защото не му остава време и енергия да обхване всичките си вещи. Затова дори извън лагера – ограничете вещите на детето си до тези, които наистина обича и ползва. Играчките, които е надраснало, или тези, с които никога не играе – може да дарите заедно. Включете детето в процеса по подбор на играчките, от които би се отказало – така ще научи и важния урок да споделя вещите си и да не се фиксира върху тях.

2. По-малко време пред монитор
По време на лагер има строго определено време, в което могат да се използват телефони – по време на почивката и вечер – за да могат децата да се чуят с родителите си. Останалото време е период без екрани. Първоначалната реакция може да е отрицание. Но скоро детето осъзнава, че реалният свят също може да е цветен, динамичен и въздействащ. С изминаването на дните децата все по-рядко питат за телефоните си. Идеята е да преживеем забавления без тях, за да могат да пренесат този пример в живота си извън лагера. Екранът свети, предлага силни цветове, бързо движение и геройства в игрите. На лагера те сами виждат, че реалният свят също предлага тази динамика – стига да я намерим. Затова би било чудесно – ако след лагера разпитате детето ви какво най-много му е харесало – дали стрелба с лък, прехода в планината, или пък танци или рисуване – хванете вълната и му предложете повече такива изживявания. Така екранът ще остане на заден план.

3. Повече социални умения
По време на лагерите учебната обстановка е по-неформална. Децата учат основно чрез игри и групови занимания. Така, влизайки в различните роли докато са в група, те научават много за това как всеки член на екипа допринася за успеха на отбора. Пренасяме груповите занимания и проекти и в годишната ни форма на обучение. Вие също може да го правите – ученето в групи е много по-забавно, а може да бъде и по-ползотворно – спокойно можете да помогнете на детето си да учи по-често с приятели.
 

 


Ако пък имате две деца на различна възраст – окуражавайте ги да си играят заедно. И малките и по-големите деца получават много, играейки с други на различна възраст. Най-елементарният пример е игра с топка – две малки деца не могат да играят ползотворно, защото и двете тепърва развиват моториката си. Ако обаче едното дете е по-голямо, то помага на малкото да се развива и забавлява, като му подава правилно, в същото време се учи на толерантност и търпение и преживява много комични моменти, които произхождат от играта.

4. Повече време за изобретателност
Новата среда е нещо, което ни вади от познатото ежедневие и ни подбужда към изобретателност. От друга страна, гореизложените фактори – по-малко вещи, по-малко време пред екран и повече време за проекти и общуване, създават благоприятна обстановка да успокоим и отворим съзнанието си и да раздвижим мозъците си. Добрите хрумки пък ни дават самочувствие – че можем да мислим извън шаблоните и да измисляме добри решения на всякакви ситуации; да си измайсторяваме сами игри и забавления и изобщо – да съумяваме да не скучаем. Това ще завърти колелото отново към по-малко време пред екран – защото детето ще знае по какви други начини да се забавлява.

 

 

Летните лагери са 8 или 10 дни, наситени с емоции и преживявания, които целят нещо по-голямо – да излязат извън рамките си и да помогнат на децата да достигнат потенциала си така, че да вземат добрите практики и умения и извън лагера. Затова и всеки ден на Challenger Camp, например, е посветен на черта от характера – не само за да сме по-толерантни и учтиви през 8-те дни на лагера, а за да превърнем това качество в част от нас. Затова – ако сте решили да изпратите детето си на летен лагер - „яхнете“ вълната на неговата емоция и пренесете хубавите практики от лагера в ежедневието – спорт, екипна работа, зелени приключения. Така детето ви ще преживява повече и ще се развива – успешно и щастливо.

Повече за летните лагери, научете тук: https://britanica-edu.org/camp/challenger