Skip to main content

Юли месец е подвластен на летните емоции, мислите за разпускане и разходка извън големия град, които ни отнасят на места, където да се отпуснем или да се преоткрием.

В класните стаи и офисите на BRITANICA витае лятно-лагерен дух, като всички въздишат по снимки от BRITANICA Summer Camps, които се споделят във всеки удобен момент в специална група в социалните мрежи.

Затова решихме да отидем и да проверим от първа ръка как е там, вместо да чакаме ъпдейтите онлайн.

Как създаваме лидери

Започваме с обиколката от Боровец, където най-големите се подготвят да бъдат лидери на Leadership Camp. С широка усмивка ни посреща мис Веси, която за поредна година е кемп-мениджър, а тази година мис Гери е с нея в ролята си на академичен мениджър. През годината двете работят заедно във варненския ни филиал „Севастопол“ и сега синергията между двете за един успешен лагер е налице. Още с влизането в хотела правят впечатление специални плакати на всяка една група, под които се споделят мисли, мнения и пожелания. Досущ като стена в социална мрежа, но няма нужда да си онлайн, за да я видиш.

Младежите се подготвят за поредния си ден от лагера. Обръщаме внимание на интензивната програма – всеки един ден тийнейджърите се учат на различно личностно качество чрез английски език, като ние сме там за деня на любопитството и търсенето на отговори. Имат няколко учебни сесии, които разнообразяват със скаутска програма, спорт, плуване и свободно време. Последното е много интересно да се наблюдава отстрани, защото невинаги младежите имат достъп до мобилните си телефони (само в Siesta периода, който е следобед между 14 и 15 часа). За да не се разсейват по време на сесия и за да не бъдат прекъсвани от обаждания, умните устройства се събират в началото на деня и се връщат в края на деня след вечерната програма.

„Това правило учи децата на самоконтрол“ - обяснява мис Ива, една от преподавателите на BRITANICA, която е лидер на група на Leadership Camp, докато си говорим как се справят младежите в тази донякъде непозната за тях среда. “Така ние целим те да уважават това, което правим като група – да се самоконтролират, да са търпеливи, толерантни и внимателни.“

Скаутската програма на тийнейджърите също е много интересна. Един от скаутите, Цветан, е бил една година в град Ухан в китайската провинция Хубей и там е научил древни изкуства като тайчи и кунг фу. Сега в Боровец заедно с опознаването на компас и построяването на бивак, младежите учат от него за чистотата и спокойствието, която носи практикуването на тези бойни изкуства.

 

 

Денят е доста интензивен. Час и половина преди вечерната програма виждаме едната група да снима филм с телефон. Макар и да не сме сигурни как се справят, идва време за вечерната програма, която е Нощ на талантите. Присъстваме на премиерата на филма и оставаме с отворена уста – тийнейджърите имат поведение пред камера, умело замислен сценарий и дори успяват да включат гафове в продукцията си. Изключителна творба, изготвена само с един смартфон. За това се изисква особен талант. Други деца пък пеят песни, рисуват, правят Harlem Shake, театрални сценки, магически трикове...А за финал скаутите Цецо и Светльо забавляваха всички с изкуството на пантомимата.

Приключения за най-малките

На сутринта потегляме към Ихтиманска средна гора, където в едно приятно курортно селце Пчелински бани, е лагерът на деца от 8 до 12 години BRITANICA Adventure Camp. Тъй като желаещите за този лагер са много, децата и преподавателите им са на три смени. Ние засичаме първата смяна, на която мениджър е Даниела Пеева. Тя също ни посреща с усмивка, което прави добро впечатление – навсякъде екипът ни приема топло и много приятно. Шест групи от деца са пръснати из комплекса, като всяка една си следва програмата.

Тук денят е по-различен от лагера на големите – отново всичко се случва на английски, както при тийнейджърите, но програмите и акцентите са съобразени с възрастта на децата. Най-малките имат програма How Green, и докато бяхме там, те се учиха да сглобяват еко-кошчета за отпадъци от пръчки. По-големите деца на Adventure Camp пък правеха рамки за снимки и капани за сънища (като популярните индиански dreamcatcher-и) от ежедневни отпадъчни материали като пластмасови чинийки, прежда, дървени клечки за сладолед и др. по време на програмата Heal the World.

 

 

Скаутската програма също е забавна, но и по-различна. Тук малчуганите научават основите на работата в екип, като в специална игра атрактивните скаути завързват очите на някои деца, а други трябва да им помогнат за преминаване през препятствия. Това, което прави впечатление както на нас, така и на скаутът, когото придружаваме, е, че децата са изключително вдъхновени да успеят с предизвикателството. Понякога се надвикват, но техния преподавател, в наше присъствие беше групата на мис Йоана, ги контролира много добре и им обяснява внимателно, че ще успеят, когато има диалог, а не говорилня. Вечерната програма отново акцентираше на груповите занимания и работата в екип – всяка група отиваше до различни пунктове, където отново се бореше с предизвикателства във формата на игри. Така забавлението и учението не спира до вечерта.

На сутринта се подготвяме да потеглим към BRITANICA Challenger Camp, но виждаме, че отвън на поляната децата са се събрали в кръг. Включваме се и ние – време е за лагерната песен, сутрешни съобщения и лека разгрявка. Едно от децата ни пита „Знаете ли песента?“ и когато ние клатим глава за „не“, то ни казва „повтаряте Bon Fiara три пъти и след това пеем колко обичаме природата“. Хубаво е да знаем, че децата учат за любовта към природата не само с интересни занимания, но и чрез песни.

Преди да отпътуваме, разговаряме с преподавателите. Споделят ни, че сме изпуснали с един ден похода в планината. Мис Рени казва, че според нея и колегите ѝ, децата са се справили много добре и са били много концентрирани. „Беше много готино – децата постоянно повтаряха колко им е готино, колко е хубаво в гората, тук имало пеперудка, там скакалец...“ - въодушевено разказва тя.

Предизвикателните младежки години

Трети лагер, който BRITANICA провежда през лятото на 2016 година, е Challenger Camp, в който се включват подрастващи, като основната възраст на младежите е 13-14 години. Чака ни дълъг път до Пампорово, затова се отправяме натам веднага след закуската в Пчелински бани.

Родопите носят със себе си една магия, едно усещане за близост до природата и цялост с естественото състояние на елементите. Пътят Пловдив-Смолян е онази красота, по която въздишаме, но все не ни остава време. Затова преди да продължим с разказа за лагерите, един съвет от нас – oтидете на почивка в Родопите. Прекрасно е.

Въздишайки по природата около нас, стигаме Пампорово и хотела, където се провежда лагера за подрастващи. Там мениджър е Ирина, която ръководи комуникацията с мениджмънта на хотела, преподаватели, деца, родители, централата на BRITANICA в София толкова умело, че дори ѝ остава време да сподели с нас мнения и впечатления. Разказа ни много сърцата история за Иван, който въпреки притесненията си за изява пред публика, получил аплодисменти от всички 80 деца на лагера за представянето му по време на Нощта на талантите. Също така с разочарование ни признава, че и тук сме изпуснали похода. Децата изкачили връх Снежанка и били много горди от успеха си и били възнаградени от екипа на Challenger Camp с палачинки и прекрасни гледки.

Същността на този летен лагер не се различава от този на тийнейджърите – всеки ден се акцентира на едно човешко качество, което децата развиват чрез английски език. За двата дни, които бяхме на Challenger Camp, децата научаваха повече за съпричастност и доверие. В една от сесиите за първото качество всяка една група се разделяше на две части – едните бяха богати и разполагаха с цветна хартия, ножици, тиксо, лепило и други канцеларски материали, за да построят свой град; другите бяха бедни и имаха само хартия и молив.

 

 

Резултатът на двете групи беше еднакво впечатляващи 3D макети на градове с всичко нужно – супермаркети, аптеки, пътища, училища и др. Точно в тези моменти, в който видиш творенията им, осъзнаваш, че децата на BRITANICA Summer Camps са изключителни.

Поговорихме си и с доста деца по време на лагера. Белослава, която всички наричат Бел, разказва за своят лидер и занимания. „Мис Мери е много готина, защото ни подкрепя и помага.“ - споделя тя. В нейната група е и Алекс, който освен че се съгласява с това твърдение, разказва какво научават на Challenger Camp. “Тук научихме да се поставяме на мястото на други хора и да разбираме техните чувства и емоции. Целта на лагера е това – да разбираме хората, различията и толерантността към всички.“

 

 

Тъй като децата се учат да бъдат съпричастни, вечерната програма е в тази тематика – разделят се на групи и обикалят различни пунктове, където трябва да се поставят на мястото на различни хора. Докато едните четат текст, който е принтиран така, както го виждат хора с различни типове дислексия, други пък решават пъзел със затворени очи докато получават единствено вербална помощ от приятел. Така децата се учат да работят в екип без задръжки и без умствени ограничения.

Тръгваме си с отлични впечатления както от децата, така и от екипa на летните лагери и програмата, която те подготвят и адаптират всеки ден. На връщане спираме отново на пътя Смолян - Пловдив за да си вземем сладко от горски плодове. Имаме нужда да се разсеем – на отиване умовете ни бяха пленени от природата, но на връщане си мислим единствено за тези умни и будни деца, които един ден ще направят света по-добър със своите решения, които са се научили да вземат именно в тези активни години, когато са част от BRITANICA Summer Camps.